Spolupr├íca Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline s V├Żchodoslovenskou gal├ęriou v Ko┼íiciach.

Pomaly a postupne skladan├Ż pr├şbeh, ktor├Ż hovor├ş o umen├ş po roku 1989. ┼áestn├ís┼ą diel zo zbierky interm├ędi├ş a medi├ílneho umenia s datovan├şm medzi rokmi 1993 ÔÇô 2017 ako s├║─Źas┼ą jednej osobitej ─Źasti zbierkov├ęho fondu Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline. Ka┼żd├ę z nich je prezentovan├ę tak, aby prin├í┼íalo nielen n├ívod, ako ho ─Ź├şta┼ą, ale aj inform├ície o jeho ukotven├ş v tvorbe autorky ─Źi autora a jeho kontext v ned├ívnej hist├│rii umenia.

Zbierka interm├ędi├ş a medi├ílneho umenia je st├íle pomerne mladou, je arch├şvom umenia po roku 1989, ─Źo je len nie─Źo viac ne┼ż tridsa┼ą rokov. Segment s podobnou orient├íciou sa nach├ídza h├ídam v ka┼żdej gal├ęrii, no len ve─żmi m├ílo z nich za─Źalo zbierku dobovo pr├şzna─Źn├ęho umenia 90. rokov budova┼ą v ─Źase, ke─Ć bolo ÔÇ×┼żiv├ęÔÇť a kur├ítorsky ÔÇ×neohmatan├ęÔÇť, ale pre tak├║to formu zhodnocovania (v poz├şcii zbierkov├ęho predmetu) pokladan├ę za d├┤le┼żit├ę a nevyhnutn├ę. Toto rozhodnutie je logick├Żm vy├║sten├şm zamerania gal├ęrie na s├║─Źasn├ę umenie: objekt, in┼ítal├íciu a ich f├║zi├ş s videom) a vz├ícneho synergick├ęho efektu v spolupr├ícach medzi umelcami a gal├ęriou: pri realiz├íci├ích v├Żstav, vyd├ívan├ş publik├íci├ş a predov┼íetk├Żm pri zak├║pen├ş diela alebo jeho z├şskan├ş darom.
Pod zrod zbierky interm├ędi├ş a medi├ílneho umenia Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline sa podp├şsali riaditelia PGU v ┼Żiline – Alex Mlyn├ír─Źik, Katar├şna Rusn├íkov├í a kur├ítor Radislav Matu┼ít├şk. Aj pri dne┼ínom poh─żade sp├Ą┼ą – prv├í in┼ítal├ícia sa stala jej s├║─Źas┼ąou v roku 1992, prv├í videoin┼ítal├ícia o rok nesk├┤r) je rozhodnutie ju vytvori┼ą v├Żnimo─Źn├Żm krokom. Gal├ęria toti┼ż po─Źas pomerne kr├ítkeho obdobia medzi rokmi 1992 ÔÇô 1997, v tejto dodnes ┼ąa┼żiskovej f├íze, dok├ízala vybudova┼ą zbierku interm├ędi├ş a medi├ílneho umenia 90. rokov v ojedinelom rozsahu. Od za─Źiatku nult├Żch rokov (a predov┼íetk├Żm po zriaden├ş grantov├Żch sch├ęm ÔÇô MK SR a FPU) je dop─║┼łan├í dielami v├Żtvarn├şkov, ktor├ş formovali podobu slovensk├ęho umenia nasleduj├║cich dek├íd.
V├Żber ┼íestn├ístich diel, prezentovan├Żch na v├Żstave v Ko┼íiciach, nem├í amb├şciu odr├í┼ża┼ą celistv├Ż pr├şbeh interm├ędi├ş a medi├ílneho umenia po roku 1989. Spolu s ─Ćal┼í├şmi z tejto ─Źasti zbierok PGU v┼íak dokladaj├║ ÔÇ×sn├şvanie o m├║zeuÔÇť, ktor├ę – prozaicky povedan├ę, nie je ni─Ź├şm viac ako kur├ítorskou pr├ícou v zbierkotvornej in┼ítit├║cii. Kolekcia diel hovor├ş najm├Ą o tom, ┼że budovanie zbierky v├Żtvarn├ęho umenia v gal├ęrii je v┼żdy s├║stavou rozhodnut├ş, ktor├ę vznikaj├║ v konkr├ętnom ─Źase a v konkr├ętnych s├║vislostiach. ┼Że sa v nich s├║stre─Ćuje ve─ża faktorov: mnoh├ę z nich je mo┼żn├ę form├ítova┼ą a ovplyvni┼ą, ale ─Ćal┼íie menej alebo v├┤bec. Ak by sme chceli t├║to ─Źinnos┼ą metaforicky pripodobni┼ą ÔÇô ide o vytv├íranie pomyslenej mapy ─Źasopriestoru, vykres─żovanej na od z├íkladn├Żch pevn├Żch rysov smeruj├║c k podrobnej┼í├şm detailom, tak aby bola ─Źo najvernej┼íia. Av┼íak odr├í┼ża aj skuto─Źnos┼ą, kde je na jednej strane v├şzia ÔÇô sen o celistvosti, a ke─Ć┼że ide o kontinu├ílnu ─Źinnos┼ą – aj permanentn├ę sn├şvanie ako sa pribl├ş┼żi┼ą k tomuto ide├ílu, a na strane druhej je to s├║stava peripeti├ş, no i ├║spechov, ktor├ę nap─║┼łanie tohto sna ovplyv┼łuj├║.
Mira Sikorov├í-Puti┼íov├í, kur├ítorka zbierok Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline

Vernis├í┼ż: 20. 10. 2022 o 18:00
Trvanie v├Żstavy: 21. 10. 2022 – 23. 2. 2023
Kurátorka: Mira Sikorová-Putišová
V├Żstavn├Ż priestor Q, Hlavn├í 27, Ko┼íice
Usporiadatelia: V├Żchodoslovensk├í gal├ęria v Ko┼íiciach v spolupr├íci s Pova┼żskou gal├ęriou umenia v ┼Żiline
Autorky a autori diel: Juraj Bartusz, Pavl├şna Fichta ─îierna, Anton ─îierny, Eva Filov├í, Roman Galovsk├Ż, Jana Kapelov├í, Daniela Kraj─Źov├í, Jaroslav Ky┼ía, Igor Peter Meluzin, Ilona N├ęmeth, Boris Ondrei─Źka, Tom├í┼í Rafa, Peter R├│nai, Laco Teren, Jana ┼Żelibsk├í
Diela na v├Żstave s├║ s├║─Źas┼ąou zbierky spravovanej Pova┼żskou gal├ęriou umenia v ┼Żiline