Kur├ítorka: Krist├şna Hermanov├í
Miesto konania: Pova┼żsk├í gal├ęria umenia v ┼Żiline, v├Żstavn├ę priestory na pr├şzem├ş
Otvorenie v├Żstavy: piatok 10. marca 2023 o 17 h
Trvanie v├Żstavy: 11. 3. 2023 – 22. 7. 2023

Satelitom do─Źasne roz┼íiruj├║cim st├ílu expo┬şz├şciu Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III – Ne┼żn├í sila, ktor├í je venovan├í tematike rodu, je v├Żstava Martiny Chudej.

In┼ítal├ícia Prespanka Martiny Chudej je vyrovnan├şm sa s osobnou sk├║senos┼ąou s tehotenstvom. Zmie┼ían├ę pocity, zodpovednos┼ą, bl├şzkos┼ą a intimita, spojenie, meniace sa fyzick├ę telo, rast├║ci strach. Martina v in┼ítal├ícii pracuje so star┼í├şmi materi├ílmi, ktor├ę recykluje. Nevyber├í si ich kv├┤li estetick├Żm kvalit├ím, ale kv├┤li odkazom z minulosti, ktor├ę v sebe nes├║ – pre jej dielo je podstatn├Ż pr├íve ich predch├ídzaj├║ci ┼żivot. Poste─ż a text├şlie zo star├Żch p├íperov├Żch per├şn a vank├║┼íov nes├║ stopy pr├ştomnosti tiel ÔÇô na pl├ítnach sa objavuj├║ ┼íkvrny a f─żaky od r├┤znych sekr├ętov ─żudsk├ęho tela. Tieto ÔÇ×mapyÔÇť, dokonale funguj├║ce ako symbol a obraz s├ím osebe, s├║ podkladom pre ma─żby fragmentov ─żudsk├ęho tela, meniaceho sa a zranite─żn├ęho. Malieb je dev├Ą┼ą; maj├║ kruhov├Ż form├ít a ich rozmer z obrazu na obraz rastie, ─Ź├şm autorka jasne r├ímcuje nosn├║ t├ęmu diela ÔÇô tehotenstvo.

In┼ítal├ícia Prespanka je vo viacer├Żch smeroch atypick├Żm vybo─Źen├şm z tvorby Martiny Chudej. Po form├ílnej str├ínke, kde sa v├Ą─Ź┼íina jej diel rad├ş do oblasti umenia medi├ílneho a intermedi├ílneho charakteru – s pou┼żit├şm najnov┼í├şch technol├│gi├ş, cez vide├í, performance a┼ż po in┼ítal├ície s hyperrealistick├Żmi soch├írskymi objektmi ÔÇô sa obracia ku klasickej ma─żbe, i ke─Ć na neklasick├Ż podklad. Akoby vyrovnanie sa so z├í┼żitkom, ktor├Ż okrem du┼íe pozna─Ź├ş aj fyzick├ę telo, vy┼żadovalo jemnej┼í├ş, osobnej┼í├ş a rukodielny pr├şstup. ─îast├í orient├ícia autorky na celospolo─Źensk├ę t├ęmy, ktor├ę v dielach ─Źasto komentuje feministicky orientovan├Żm, kritick├Żm a┼ż podvratn├Żm t├│nom, v in┼ítal├íci├ş Prespanka ustupuje osobnej t├ęme.
V kontexte expoz├şcie Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III. Ne┼żn├í sila otv├íra ─Ćal┼íie ot├ízky spojen├ę s tematikou rodu a ukazuje mo┼żnosti, ako sa umenie m├┤┼że dot├Żka┼ą ─Źisto ┼żenskej traumatizuj├║cej t├ęmy, akou je ÔÇ×ne├║spe┼ín├ęÔÇť tehotenstvo.

Martina Chud├í (1990) vy┼ítudovala odevn├Ż dizajn na Strednej umeleckej ┼íkole v Tren─Ź├şne, Anim├íciu v├Żtvarn├ęho umenia na Pedagogickej fakulte TRUNI v Trnave, a U─Źite─żstvo v├Żtvarn├ęho umenia na UK v Bratislave. Vystavovala na viacer├Żch kolekt├şvnych v├Żstav├ích (napr. Pam├Ą┼ą textilu, Gal├ęria UMELKA, Bratislava, (2015); Textile Art of Today, Bratislava, Poprad, Bielsko-Biala, Gy├Âr, Uhersk├ę Hradi┼íte (2015 ÔÇô 2017); Podoby slobody, NG Nitra (2019); a i.); na v├Żstav├ích ako s├║─Źas┼ą umeleckej dvojice s Petrom Lan─Źari─Źom (Amateri.art , Gal├ęria V├Żklad, Trnava (2017); K├Żm n├ís ___ nerozdel├ş, NG – Gal├ęria mlad├Żch, Nitra (2018)); ─Źi na samostatn├Żch v├Żstav├ích (Kamufl├í┼ż, Gal├ęria V├Żklad, Trnava (2016); Beautyfixion, Gal├ęria Schemnitz, Bansk├í ┼átiavnica (2022) , Databody, A7 Gallery, Bansk├í Bystrica (2022), a i.). Od roku 2015 je ─Źlenkou Slovenskej v├Żtvarnej ├║nie / zdru┼żenia textiln├Żch v├Żtvarn├şkov TXT, od roku 2018 je s├║─Źas┼ąou organiza─Źn├ęho t├şmu nez├ívislej Gal├ęrie V├Żklad na pe┼íej z├│ne v Trnave. ┼Żije a tvor├ş v Trnave.