Kur├ítorka:┬áKrist├şna Hermanov├í
Miesto konania:┬áPova┼żsk├í gal├ęria umenia v ┼Żiline, v├Żstavn├ę priestory na pr├şzem├ş
Otvorenie v├Żstavy:┬á┼ítvrtok 24. august 2023 o 17 h
Trvanie v├Żstavy: 24. 8. 2023┬á –┬á 27.┬á 1. 2024

Kostrbat├ę slovo, ktor├ę sa l├íme v ├║stach. ┼Ąa┼żk├ę ostr├ę studen├ę p├şsmen├í, ktor├ę treba k sebe opatrne ulo┼żi┼ą.
KREHKOS┼Ą

Dielom v├Żstavy Krehkos┼ą je variabiln├í in┼ítal├ícia Fragile vznikaj├║ca v r├┤znych verzi├ích od roku 2012. Vtedy, e┼íte ako ┼ítudent V┼áVU, sa Kristi├ín N├ęmeth za─Źal zauj├şma┼ą o t├ęmu krehkosti a o materi├íl s touto t├ęmou s├║visiaci ÔÇô kri┼ít├í─ż. Od mamy, bl├şzkych a zn├ímych z├şskal kri┼ít├í─żov├ę objekty ÔÇô poh├íre, v├ízy a karafy, z ktor├Żch za─Źal budova┼ą architektonick├ę zostavy. P├┤vodnou in┼ípir├íciou mu bola ├║vaha o krehkosti ─żudsk├ęho ┼żivota.

Dielo┬áFragile┬áod svojho vzniku pre┼ílo viacer├Żmi v├Żstavami (napr. v├Żstava Fragile, At home Gallery, ┼áamor├şn (2015), v├Żstava Crack, Youth Gallery, Nitra (2017), v├Żstava No Balance, Schemnitz Gallery, Bansk├í ┼átiavnica (2019), a┬áin├ę). Vzh─żadom k┬á─Ćal┼íej Kristi├ínovej tvorbe, ktor├í sa zameriava na v┼íeobecn├ę celospolo─Źensk├ę t├ęmy – hoci niekedy cez ┼żivotn├ę sk├║senosti konkr├ętnych ─żud├ş ÔÇô sa aj dielo Fragile ocitlo v┬ár├┤znych kontextoch. Otvorenos┼ą r├┤znym interpret├íci├ím si dielo ponech├íva v─Ćaka ve─żmi vy─Źistenej forme, a┬ásilnej metaforickosti a┬ásymbolike. Kristi├ín N├ęmeth vytvoril pomn├şk krehkosti, (ako ho vo svojom kur├ítorskom texte z┬ároku 2015 nazval ─Żubo┼í Lehotsk├Ż), ├║pln├Ż pr├íve vo svojom paradoxe.

V kontexte st├ílej expoz├şcie PGU Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III. Ne┼żn├í sila m├┤┼żeme dielo nazera┼ą optikou rodovej (ne)rovnov├íhy. Na rozdiel od v├Ą─Ź┼íiny diel v expoz├şci├ş, ktor├ę sa k t├ęme rodovej rovnosti a stereotypov vyjadruj├║ konkr├ętne, priamo─Źiaro, surovo a┼ż agres├şvne, dielo Kristi├ína N├ęmetha stoj├ş ako tich├Ż monument, ve─żkolep├Ż a zranite─żn├Ż z├írove┼ł. Rovnako, ako vytvorenie tohto diela, aj h─żadanie balansu stoj├ş ve─ża n├ímahy a vy┼żaduje trpezlivos┼ą.

In┼ítal├ícia Fragile pozost├íva z kri┼ít├í─żov├Żch predmetov, ktor├ę nie s├║ nijako zaisten├ę. Dr┼żia spolu len v─Ćaka gravit├ícii. Rovnov├íha, ktor├í vznikla rukou autora, je evidentne ve─żmi krehk├í a nest├íla. Sleduj├║c tento vz├ícny moment, ktor├ęhokoniec sa ned├í predpoveda┼ą, n├║ti ─Źloveka zataji┼ą dych a uvedomi┼ą si, ┼że harm├│nia (vo vz┼ąahoch, v spolu┼żit├ş, v ┼żivote) nie je kone─Źn├Ż stav.

Kristi├ín N├ęmeth (1983, Dunajsk├í Streda) ┼átudoval na Katedre interm├ędi├ş v Ateli├ęri IN Ilony N├ęmeth, kde dokon─Źil doktorandsk├ę ┼ít├║dium v Ateli├ęri vvv pod veden├şm Martina Pia─Źeka na Vysokej ┼íkole v├Żtvarn├Żch umen├ş v Bratislave. V roku 2015 bol v├ş┼ąazom hlavnej ceny ESSL Art Award, o rok nesk├┤r sa stal finalistom talianskej ceny Art Laguna, v roku 2020 bol jedn├Żm z finalistov Ceny Osk├íra ─îepana a v roku 2022 sa stal laure├ítom ceny Nad├ície Novum. Samostatne vystavoval v in┼ítit├║ci├ích ako Artivist Lab, Praha (2022), Station Gallery, Bratislava (2022), Fait Gallery Preview, Brno (2021), At Home Gallery, ┼áamor├şn (2021, 2019, 2017, 2015), Schemnitz Gallery, Bansk├í ┼átiavnica (2019), Nitrianska gal├ęria (2017), ┼áopa Gallery, Ko┼íice (2017), Hot Dock Gallery, Bratislava (2016) ─Źi SODA Gallery, Bratislava (2010) a bol s├║─Źas┼ąou skupinov├Żch v├Żstav v gal├ęri├ích Kunsthalle Bratislava, Mauve, Viede┼ł, SODA Gallery, Bratislava, Gal├ęria J├ína Koniarka, NTK Praha, Essl Museum, Klosternueburg, Museum of Moscow, SNG, Bratislava ─Źi Contemporary Art Center of Thessaloniki.
Dlhodobo sa venuje t├ęmam s├║visiacim s telesnos┼ąou, identitou a intimitou vo vz┼ąahu k mocensk├Żm ┼ítrukt├║ram. Tvor├ş fotografie, objekty, in┼ítal├ície a re┼ż├şrovan├ę performancie s minimalistickou, ale p├┤sobivou a┼ż sc├ęnografickou estetikou. ┼Żije a pracuje v Bruseli.