Juraj Bartusz – Chy┼ą ma, chy┼ą ma! H─żad├ím v pam├Ąti tv├ír svojej spolu┼żia─Źky S├íry Rosenblumovej, 1995

Prezent├ícia diela Juraja Bartusza sa uskuto─Ź┼łuje v r├ímci sprievodn├ęho projektu expoz├şcie intermedi├ílneho a medi├ílneho umenia Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş II ÔÇô Satelit 2018.

Videoin┼ítal├íciu Chy┼ą ma, chy┼ą ma! H─żad├ím v pam├Ąti tv├ír svojej spolu┼żia─Źky S├íry Rosenblumovej autor prv├Ż kr├ít prezentoval na v├Żstave Sen o m├║zeu? v Pova┼żskej gal├ęrii umenia v roku 1995. Spolu so star┼íou in┼ítal├íciou Marschieren marsch! (1993), vystavenou v aktu├ílnej expoz├şcii Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş II (Medzi inform├íciou a pam├Ą┼ąou), ide o ojedinel├ę pr├şspevky intermedi├ílneho umenia 90. rokov, ktor├ę sa reflektuj├║ problematiku tzv. historickej a kolekt├şvnej pam├Ąte, no predov┼íetk├Żm upozor┼łuj├║ na hrozbu jej zlyhania a jeho n├ísledkov. Obe nes├║ siln├║ osobn├║ linku v spr├ştomnen├ş sk├║senost├ş autora s II. svetovou vojnou. V pr├şpade diela Chy┼ą ma, chy┼ą ma! H─żad├ím v pam├Ąti tv├ír svojej spolu┼żia─Źky S├íry Rosenblumovej je nemo┼żnos┼ą /neschopnos┼ą pam├Ąta┼ą (a tie┼ż pripom├şna┼ą si) t├║to celosvetov├║ traumu spodoben├í ako vizu├ílna metafora ÔÇô v neust├ílych pokusoch spomen├║┼ą si na tv├ír spolu┼żia─Źky ┼żidovsk├ęho p├┤vodu, ktorej podobu sa v├Żtvarn├şk znova a znova pok├║┼ía nakresli┼ą. Po form├ílnej str├ínke je dielo osobit├Żm prepojen├şm performancie a in┼ítal├ície. Kore┼íponduje tak nielen s uvedenou in┼ítal├íciou Marschieren marsch!, ale tie┼ż koncepciou aktu├ílnej expoz├şcie PMI II venovanej pam├Ąti – fenom├ęnu, ktor├Ż v aktu├ílnom umen├ş silno rezonuje a spr├ştom┼łuje jeden s paradoxov s├║─Źasnej spolo─Źnosti: zaoberanie sa hist├│riou je toti┼ż aj prejavom obavy z bud├║cnosti. Aj tento aspekt aktu├ílneho umenia obe in┼ítal├ície Juraj Bartusza z 90. rokov v mnohom predzna─Źili.

Prof. Juraj Bartusz, akad. soch. (*1933) v rokoch 1954 ÔÇô 1956 ┼ítudoval na Vysokej ┼íkole um─Ťleckopr┼»myslovej v Prahe, v rokoch 1959 ÔÇô 1961 na Akademii v├Żtvarn├Żch um─Ťn├ş v Prahe. Jeho tvorba zah┼Ľ┼ła kon┼ítruktivistick├ę plastiky, realiz├ície ak─Źn├ęho a konceptu├ílneho umenia, site-specific umenie, in┼ítal├ície, soch├írske realiz├ície pre verejn├Ż priestor. V 80. rokoch vst├║pil do jeho tvorby ─Źas ÔÇô za─Źal vytv├íra┼ą ─Źasovo limitovan├ę ma─żby a kresby, modelova┼ą energick├Żm z├ísahom: h├ídzan├şm teh├íl do tuhn├║cej sadry, ├║dermi latou ─Źi gumen├Żm p├ísom. Od 90. rokov vytv├íra in┼ítal├ície, ktor├Żmi kriticky komentuje ekologick├ę, etick├ę a historick├ę skuto─Źnosti. Vystavoval na prest├ş┼żnych prehliadkach doma i v zahrani─Ź├ş, jeho diela s├║ zast├║pen├ę v zahrani─Źn├Żch zbierkach: Albertina Viede┼ł, Kass├ík Lajos Eml├ękm├║zeum Budape┼í┼ą, Narodn├ş galerie v Prahe, Galerie der Stadt Esslingen, na Slovensku: v SNG v Bratislave, V├Żchodoslovenskej gal├ęrii v Ko┼íiciach, v zbierke Prvej slovenskej investi─Źnej skupiny a. s., Stredoslovenskej gal├ęrii v Banskej Bystrici a ─Ćal┼í├şch. Pedagogicky p├┤sob├ş na Katedre v├Żtvarn├Żch umen├ş a interm├ędi├ş FU TU v Ko┼íiciach. ┼Żije v Ko┼íiciach.

Projekt z verejn├Żch zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia je hlavn├Żm partnerom projektu
Prezentovan├ę dielo je majetkom autora.