Jana ┼Żelibsk├í (*1941)
Jej poh─żad na neho, 1996

videoinštalácia, video, 4´ 55´´, zvuk, farba,
3 dreven├ę poli─Źky 39 x 28 cm, 3 sklenen├ę akv├íri├í 30 x 20 x 30 cm, 4 gu─żky z moduritu ru┼żovej farby, sprchovacia hadica, 3 bodov├ę lampy s ─Źerven├Żmi ┼żiarovkami, ve─żkoplo┼ín├í projekcia
zo zbierky v spr├íve Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline
z├şskan├ę n├íkupom od autorky v roku 2019

Jana ┼Żelibsk├í vytvorila videoin┼ítal├íciu pre v├Żstavu Paradigma ┼żena (1996, PGU v ┼Żiline) ÔÇô jej z├şskanie do zbierkov├ęho fondu gal├ęrie (v roku 2019) a umiestnenie do expoz├şcie je fakticky n├ívratom videoin┼ítal├ície na svoju domovsk├║ p├┤du. V├Żstava bola s├║─Źas┼ąou tril├│gie konanej v rokoch 1995 ÔÇô 1997 v PGU v ┼Żiline (Fyzick├Ż/Ment├ílny, Paradigma ┼żena, Medzi mu┼żom a ┼żenou), kur├ítorsk├Żch projektov riadite─żky Katar├şny Rusn├íkovej. Konali sa v novo zrekon┼ítruovanom, na vtedaj┼íie mo┼żnosti region├ílnych gal├ęri├ş ojedinelom, v├Żstavnom priestore s parametrami tzv. bielej kocky (neutr├ílne biele miestnosti bez vystupuj├║cich architektonick├Żch prvkov so sivou bet├│novou podlahou). Cie─żom v├Żstavy bolo ┼ípecifikova┼ą v tom ─Źase ─Źoraz viac vidite─żnej┼íiu tendenciu postfeministick├ęho umenia prostredn├şctvom diel realizovan├Żch na z├íklade libreta predlo┼żen├ęho kur├ítorkou.

Kon┼ítruktom videoin┼ítal├ície Jej poh─żad na neho je podvratn├í reakcia v├Żtvarn├ş─Źky na fenom├ęn gaze ÔÇô mu┼żsk├ęho upren├ęho poh─żadu na ┼żenu ako na predmet telesnej t├║┼żby, ─Źi┼że na povestn├ę ÔÇ×─Źumenie/z├şzanieÔÇť, ale okrem tohto rodov├ęho stereotypu tie┼ż na prvok voyeurizmu, ktor├Ż sa s mu┼żsk├Żm poh─żadom na ┼żensk├ę telo zvykne sp├íja┼ą. K jeho dekon┼ítrukcii, laicky povedan├ę – k jeho obr├íteniu naruby, autorka dospela tak, ┼że v tomto pr├şpade bola ona tou, ─Źo zamierila svoj (Jej) poh─żad na neho ÔÇô na sprchuj├║ceho sa mu┼ża ÔÇô vo videu premietanom v projekcii. K dekon┼ítrukcii ÔÇô prep├şsaniu tejto sch├ęmy, prispievaj├║ z├íbery na detaily k├║pe─żne: kvapkaj├║ci vodovodn├Ż koh├║tik, hadica ku sprche, gu─żky, ale aj zvukov├í stopa videa (erotick├í piese┼ł Serge Gainsbourga), ktor├Żmi autorka v├Żznam diela pos├║va a┼ż k psychoanalytick├Żm s├║vislostiam. Komponenty z videa s├║ ako hmotn├ę artefakty ÔÇ×konzervovan├ęÔÇť v trojici sklenen├Żch akv├íri├ş. Komplex videoin┼ítal├ície je auton├│mnym prostred├şm, vystavan├Żm z viacer├Żch zlo┼żiek. Videom, zvukom, spolu s nain┼ítalovan├Żmi objektami/akv├íriami vznik├í situ├ícia, v ktorej je telo mu┼ża nemateri├ílne, odhmotnen├ę medi├ílnym obrazom, a naopak – zd├┤raznen├ę s├║ komponenty z videa ako hmotn├ę predmety. Videoin┼ítal├ícia je tie┼ż prv├Żm dielom prezentovanom v slovenskom galerijnom prostred├ş, kde bola pou┼żit├í ve─żkoplo┼ín├í videoprojekcia.
Mira Sikorov├í-Puti┼íov├í, kur├ítorka PMI III Ne┼żn├í sila a riadite─żka Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline

Z├şskanie diela z verejn├Żch zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

N├íkup diela bol financovan├Ż s pr├şspevkom ┼Żilinsk├ęho samospr├ívneho kraja.