Ivana ┼á├ítekov├í – Neznesite─żn├í ┼ąa┼żkos┼ą bytia

Kur├ítorka: Krist├şna Hermanov├í
Miesto konania: Pova┼żsk├í gal├ęria umenia v ┼Żiline, v├Żstavn├ę priestory na pr├şzem├ş
Otvorenie v├Żstavy: utorok 22. novembra 2022 o 17 h
Trvanie v├Żstavy: 23. 11. 2022 – 28. 2. 2023

Satelitom do─Źasne roz┼íiruj├║cim st├ílu expo┬şz├şciu Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III – Ne┼żn├í sila, ktor├í je venovan├í tematike rodu, je v├Żstava Ivany ┼á├ítekovej.

Na s├║─Źasnej slovenskej sc├ęne patr├ş Ivana k v├Żrazn├Żm osobnostiam. Vo svojich dielach prin├í┼ía ostr├║ kritiku a ir├│niu. Priamo─Źiare vyjadrenie kritick├ęho n├ízoru na stav spolo─Źnosti neb├Żva obvyklou strat├ęgiou v├Żtvarn├Żch umelcov, takisto humor je na slovenskej v├Żtvarnej sc├ęne pomerne ojedinel├Żm prvkom.
Ivana ┼á├ítekov├í sa dlhodobo zaober├í sk├║man├şm na┼íej n├írodnej mentality, bez p├ítosu pomen├║va to, o ─Źom si mysl├ş, ┼że je na┼íim n├írodn├Żm folkl├│rom. Aktu├ílnej┼í├şmi ne┼ż legend├írna pohostinnos┼ą, zbo┼żnos┼ą ─Źi skromnos┼ą sa javia alkoholiz┬şmus, malos┼ą, ─Źi frustr├ícia. Za uplynut├ę roky sa autorka postupne posunula od komentovania k aktivizmu – svojimi dielami v s├║─Źasnosti n├ízorovo aj materi├ílne podporuje LGBTI+ komunitu.

Vo svojich aktu├ílnych dielach sa venuje ├║lohe a postaveniu ┼żeny; nepracuje v┼íak s vn├║tornou intimitou, ale pr├şzna─Źne spra┬şcov├íva spolo─Źensk├ę t├ęmy. Vo vizu├ílnom jazyku folkl├│ru, s pou┼żit├şm techniky vy┼í├ş┬şvania na star├ę autentick├ę obrusy a utierky, pon├║ka v├Żtvarn├ę reflexie nerovnosti medzi mu┼żom a ┼żenou.

Vystaven├Ż vy┼í├şvan├Ż obrus s n├ízvom Woman at work je „zdoben├Ż“ v├Żjavmi zo ┼żivota ┼żeny. Ide o sc├ęny ┼żenskej pr├íce – kopanie na poli, zarezanie sliepky ─Źi ┼ąahanie opit├ęho mu┼ża z kr─Źmy. K t├Żmto „tradi─Źn├Żm“ ┼żensk├Żm ─Źinnostiam Ivana prid├íva aj sc├ęny z 21. sto┬şro─Źia, napr. ┼żena sediaca na fit lopte, pra┬şcuj├║ca na notebooku; a tie┼ż ─Źinnosti, ktor├ę be┼żne patria k pr├ícam typicky vn├şman├Żm ako „mu┼żsk├ę“ – kosenie, rezanie motorvou p├şlou, v┼Ľtanie, a pod. Vymenov├ívan├şm ┼żensk├Żch povinnost├ş v dom├ícnosti aj mimo nej, Ivana ┼á├ítekov├í prispieva do expoz├şcie Ne┼żn├í sila, kde sa viackr├ít objavuje tema┬ştizovanie stereotypne vn├şman├ęho mu┼żsko-┼żensk├ęho sveta a rodovo rozdelen├ę ├║lohy. Autorka tie┼ż otv├íra t├ęmu ┼żenskej neplatenej pr├íce a jej hodnoty v porovnan├ş s ─żahko vyjadrite┼ąnou hodnotou pr├íce v zamestnan├ş – v├Ż┼íkou platu. Levituj├║ci st├┤l s obrusom je mo┼żn├ę obch├ídza┼ą st├íle dokola, ─Źo evokuje stup┼łuj├║cu sa r├Żchlos┼ą v neko┬şne─Źnom koloto─Źi ka┼żdodennosti: vyprevadi┼ą deti do ┼íkoly, zavesi┼ą bielize┼ł, navari┼ą, por├Ż┬ş─żova┼ą, stiahnu┼ą zajaca z ko┼że, umy┼ą z├íchod, donies┼ą vodu… a tak st├íle dokola.

V dielach Na┼íe, Neznesite─żn├í ta┼żkos┼ą bytia a Opeka─Źka je ┼żena objektom, podriaden├í vy┼í┼íie postaven├Żm jedincom ─Źi in┼ítit├║┬ş ci├ím. Vo v┼íetk├Żch zobrazen├Żch situ├íci├ích, aj v t├Żch zo s├║─Źasn├ęho prostredia, je zobra┬ş zovan├í ┼żena oble─Źen├í v┼żdy v ─żudovom kroji. Tento kontrast m├┤┼że by┼ą ch├ípan├Ż ako meta┬ş fora postavenia ┼żeny, ktor├ę sa za posledn├ę st├íro─Źia vo svojej hlbokej podstate nezme┬şnilo. V na┼íom patriarch├ílnom svete ┼żena na─Ćalej zost├íva t├Żm „slab┼í├şm pohlav├şm“, menejcenn├Żm ─Źlovekom.

Ivana ┼á├ítekov├í (*1984) je absolventka V┼áVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, a v roku 2014 jej bola udelen├í Cena Nad├ície Tatra banky. Je ─Źlenkou kresliarskeho tria Dzivea, spo┬ş lupracuje na ─Źasopisoch Bublina a Pr├şbehy 20. storo─Źia. Vo svojej tvorbe pou┼ż├şva ma─żbu a kresbu in┼ípirovan├║ komiksom, no pracuje aj s in├Żmi m├ędiami (v├Ż┼íivka, objekt, interakt├şvna in┼ítal├ícia). ─îasto prep├íja hist├│riu, folkl├│r a ─żudov├ę trad├şcie so s├║─Źasn├Żm svetom, na z├íklade ─Źoho komentuje hlboko zakorenen├ę paradoxy a absurdity v slovenskej spolo─Źnosti. ┼Żije a tvor├ş v Bratislave.

Projekt z verejn├Żch zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavn├Żm partnerom projektu.