V├ş┼ąazkou v kateg├│rii Kur├ítorsky projekt (nov├ítorsk├í kur├ítorsk├í koncepcia a komplexn├í realiz├ícia v├Żstavy) sa stala riadite─żka Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline MIRA SIKOROV├ü-PUTI┼áOV├ü.
Srde─Źne blaho┼żel├íme a te┼í├şme sa!

Vyjadrenie odbornej poroty: Projekt Miry Sikorovej Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III. Ne┼żn├í sila porota ocenila pre jeho komplexnos┼ą a nezacyklenos┼ą v dlhoro─Źnej v├Żskumnej a akvizi─Źnej ─Źinnosti Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline. Kur├ítorka prejavila profesionalitu galerijnej odbornej pracovn├ş─Źky a z├írove┼ł zrelos┼ą b├ídate─żky vo svojej oblasti v─Ćaka vystup┼łovan├ęmu objekt├şvnemu pr├şstupu, miery vkusu, ktor├í neskres─żuje, a autority, ktor├í stavia z├íklady pre bud├║ce odborn├ş─Źky a pre bud├║cich odborn├şkov bez toho, aby ich poh─żad vopred manipulovala. Kur├ítorsk├Ż projekt Miry Sikorovej ilustruje dobu svojho vzniku, predmet svojho z├íujmu a jazyk, ktor├Żm sa o ┼łom jeho autorka vyjadrila.
─îlenovia poroty: ─Żudmila Kasaj Pol├í─Źkov├í / histori─Źka umenia a kur├ítorka; Martin ┼áug├ír / historik umenia a s├║dny znalec v odboroch v├Żtvarn├ę umenie a staro┼żitnosti; Zuzana S├Żkorov├í / histori─Źka umenia a kur├ítorka; Jana Babu┼íiakov├í / nez├ívisl├í kur├ítorka a kriti─Źka; Be├íta Jablonsk├í / odborn├í asistentka na Katedre te├│rie a dej├şn umenia V┼áVU v Bratislave.

Rada gal├ęri├ş Slovenska ka┼żdoro─Źne vyhlasuje cenu za pr├şnos v oblasti galerijn├Żch ─Źinnost├ş ÔÇô BIELA KOCKA. Cena je ur─Źen├í odborn├şkom: teoretikom, kur├ítorom, galerijn├Żm pedag├│gom, re┼ítaur├ítorom, dizajn├ęrom, ─Źi kult├║rnym mana┼ż├ęrom. Ocenenie je ude─żovan├ę za edi─Źn├ę, prezenta─Źn├ę, eduka─Źn├ę, teoretick├ę, ─Źi in├ę odborn├ę projekty v oblasti galerijnej pr├íce na Slovensku. Z├ímerom je uznanie odbornej pr├íce, motiv├ícia galerijn├Żch pracovn├şkov a spolupracovn├şkov, populariz├ícia galerijn├Żch aktiv├şt.

Miesto konania: Nitrianska gal├ęria 27.9.2022
Organiz├ítor: Rada gal├ęrii Slovenska v spolupr├íci s Nitrianskou gal├ęriou

D┼ła 27.9.2022 prebehlo v Koncertnej s├íle ┼Żupn├ęho domu sl├ívnostn├ę odovzd├ívanie cien Biela kocka 6 ÔÇô Ceny rady gal├ęri├ş za pr├şnos v oblasti galerijn├Żch ─Źinnost├ş za rok 2021. Odovzdan├ę boli ceny v piatich s├║┼ąa┼żn├Żch kateg├│ri├ích:

1) edi─Źn├Ż projekt
2) kur├ítorsk├Ż projekt,
3) eduka─Źn├Ż projekt,
4) in├Ż odborn├Ż projekt,
5) nez├ívisl├Ż projekt

Porota 6. ro─Źn├şka Bielej kocky v zlo┼żen├ş: Be├íta Jablonsk├í, Jana Babu┼íiakov├í, ─Żudmila Kasaj Pol├í─Źkov├í, Zuzana Sykorov├í, Martin ┼áug├ír zhodnotili predlo┼żen├ę projekty, vyjadrili sa k nim a zd├┤vodnili svoje hodnotenie v s├║lade so stanovami ceny. Aktu├ílny ro─Źn├şk BIELEJ KOCKY6 bol v porovnan├ş s predch├ídzaj├║cimi obzvl├í┼í┼ą mimoriadny, osobit├Ż a jedine─Źn├Ż, a to aj napriek nepriazniv├Żm okolnostiam. Nejde len o nepredv├şdate─żn├ę n├ísledky protipandemick├Żch opatren├ş. Rozhoduj├║cim, zato v┼íak zatvrdilo prehliadan├Żm celospolo─Źensk├Żm faktorom, ktor├Ż sa najm├Ą pri nomin├íci├ích na cenu Biela kocky ukazuje azda najv├Żraznej┼íie, je dlhodobo finan─Źne poddimenzovan├í oblas┼ą galerijnej odbornej ─Źinnosti. T├í, okrem pretrv├ívaj├║cim finan─Źn├Żm probl├ęmom, zd├í sa, by pri poh─żade na prebiehaj├║ce legislat├şvne aktivity Ministerstva kult├║ry SR mohla strati┼ą svoje auton├│mne postavenie. Treba skon┼ítatova┼ą, ┼że medzi prihl├ísen├Żmi projektami preva┼żovali tie, za ktor├Żmi stoja histori─Źky umenia, kur├ítorky, kust├│dky a vedkyne.

1. EDI─îN├Ł PROJEKT
Maria Bartuszová Gabriela Garlatyová (ed.)
Vydavate─ż: Arch├şv Marie Bartuszovej, Mestsk├í gal├ęria Rimavsk├í Sobota

Vyjadrenie poroty:
Porota ocenila tento ojedinel├Ż, historicky bezprecedentn├Ż pr├şklad pre jeho jedine─Źn├ę zhodnotenie v medzin├írodnom kontexte. Soch├írku z ÔÇ×perif├ęrieÔÇť postavil do h─żad├í─Źika z├íujmov renomovan├Żch ┼ípecialistiek a ┼ípecialistov s tak├Żm v├Żsledkom, ktor├Ż sa bude nasledova┼ą iba s obtia┼żami. Revelancia umeleck├ęho diania v soch├írstve v na┼íej teritori├ílnej oblasti po druhej svetovej vojne, sprostredkovan├í tvorbou M├írie Bartuszovej a anga┼żovanos┼ąou odhodlanej, trochu osamotenej histori─Źky umenia Gabriely Garlatyovej, nesie v sebe stopu ÔÇ×success storyÔÇť, ktor├Ż sa zrodil z uznania medzin├írodn├Żmi autoritami.

Ocenenie v mene p. Gabriely Garlatyovej pri┼íiel prevzia┼ą grafick├Ż dizajn├ęr monografie M├íria Bartuszov├í, p. Mat├║┼í Lelovsk├Ż.

2. KUR├üTORSK├Ł PROJEKT
Ocenen├í: Mira Sikorov├í ÔÇô Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III. Ne┼żn├í sila (Pova┼żsk├í gal├ęria umenia v ┼Żiline)

Vyjadrenie poroty:
Projekt Miry Sikorovej Prv├ę m├║zeum interm├ędi├ş III. Ne┼żn├í sila porota ocenila pre jeho komplexnos┼ą a nezacyklenos┼ą v dlhoro─Źnej v├Żskumnej a akvizi─Źnej ─Źinnosti Pova┼żskej gal├ęrie umenia v ┼Żiline. Kur├ítorka prejavila profesionalitu galerijnej odbornej pracovn├ş─Źky a z├írove┼ł zrelos┼ą b├ídate─żky vo svojej oblasti v─Ćaka vystup┼łovan├ęmu objekt├şvnemu pr├şstupu, miery vkusu, ktor├í neskres─żuje, a autority, ktor├í stavia z├íklady pre bud├║ce odborn├ş─Źky a pre bud├║cich odborn├şkov bez toho, aby ich poh─żad vopred manipulovala. Kur├ítorsk├Ż projekt Miry Sikorovej ilustruje dobu svojho vzniku, predmet svojho z├íujmu a jazyk, ktor├Żm sa o ┼łom jeho autorka vyjadrila.

3. EDUKA─îN├Ł PROJEKT
Ocenen├ę: Martina Martincov├í, Zuzana Medzihradsk├í: Po─Ź├║vaj zrakom a ochutnaj v├┤┼łu 5 (Stredoslovensk├í gal├ęria v Banskej Bystrici)

Vyjadrenie poroty:
Eduka─Źn├Ż projekt Martiny Martincovej Po─Ź├║vaj zrakom a ochutnaj v├┤┼łou 5 zaujal porotu cielenou inkl├║ziou t├Żch n├ív┼ítevn├şkov, ktor├ş by bez jej projektu gal├ęriu pravdepodobne nenav┼ít├şvili. Autorka op├Ątovne posunula hranice galerijnej pedagogiky, ktor├║ vn├şma z perspekt├şvy otvoren├ęho galerijn├ęho priestoru. Osobitn├Żm sp├┤sobom ─Źerp├í in┼ípir├íciu z dej├şn umenia, z porozumenia expon├ítom a mo┼żnostiam ─żudsk├ęho vn├şmania vizu├ílnych podnetov, ─Źo s├║ jej vlastn├ę zdroje, a z individualizovan├Żch potrieb h─żadaj├║ceho, ochotn├ęho a otvoren├ęho n├ív┼ítevn├şka, ktor├ęmu sa sna┼ż├ş porozumie┼ą s tou istou anga┼żovanos┼ąou, ako profesion├ílna sprievodky┼ła.

Ocenenie pri┼íla v mene Martiny Martincovej a Zuzany Medzihorskej prevzia┼ą riadite─żka SSG, Miloslava Boro┼íov├í Michalcov├í.

4. IN├Ł ODBORN├Ł PROJEKT
Ocenen├ę: Barbara Davidson ÔÇô Anna Gregov├í. Druh├ę re-re┼ítaurovanie obrazu Rodina pre┼íporsk├ęho obchodn├şka Filipa Scherza de Vasz├│ja (Gal├ęria mesta Bratislavy)

Vyjadrenie poroty:
Projekty re┼ítaurovania diel v├Żtvarn├ęho umenia sa priebe┼żne objavuj├║ medzi nominovan├Żmi. V├ş┼ąazn├Ż projekt pribl├ş┼żil pojem re┼ítaur├ítorskej pr├íce, rovnako metodick├ę a interdisciplin├írne ot├ízky, ktor├ę si spolu s re┼ítaur├ítorkami klad├║ odborn├ę galerijn├ę pracovn├ş─Źky v spolupr├íci pri ochrane zbierkov├Żch predmetov. Nem├┤┼żeme zaml─Źa┼ą, ┼że ochrana a konzerovovanie zbierkov├Żch predmetov s├║ krv├ícaj├║cim probl├ęmom na┼íich zbierkov├Żch in┼ítit├║ci├ş. Uznanie si zasl├║┼żi priestor a n├íklady, ktor├ę tomuto projektu GMB venovala, rovnako tie┼ż spolupr├íca so zahrani─Źn├Żmi subjektmi a ┼ípecialistami a v neposlednom rade aj prip├şsanie ur─Źitej exkluzivity re┼ítaurovan├ęmu artefaktu, ─Źo dokumentuje verejn├í prezent├ícia priebehu pr├íc a v├Żsledkov na diele samom.

5. NEZ├üVISL├Ł PROJEKT
Ocenen├Ż: Juraj G├íbor. Completing the Sphere (Nov├í synag├│ga ┼Żilina)

Vyjadrenie poroty:
Odborn├í porota pova┼żuje projekt Juraja G├íbora s n├ízvom Completing the sphere za kvintesenciu pojmu ÔÇ×site-specific projectÔÇť. Porota postrehla ur─Źit├║ infl├íciu tohto pojmu, ktor├í postihla r├ętoriku od├┤vodnen├ş pri prihlasovan├Żch projektoch. To v┼íak nie je d├┤vod na rev├şziu obsahov├ęho vymedzenia tohto pojmu. Kritika poroty smeruje sk├┤r k svojvo─żn├ęmu zneu┼ż├şvaniu, ktor├ę si vle─Źie zbyto─Źn├ę bremeno ak├ęhosi ÔÇ×slep├ęhoÔÇť alebo ÔÇ×zaslepen├ęhoÔÇť marketingu. Jurajom G├íborom zvolen├ę miesto pri ka┼żdej sk├║senosti zjavne presahuje ─Źloveka, presahuje aj samotn├Ż ÔÇ×v mieste zakorenen├ŻÔÇť (umeleck├Ż) objekt. Juraj G├íbor sa vo svojom projekte s├║stredil na ÔÇ×site-specific objectÔÇť, ten v┼íak presiahol nielen ─Źloveka v ┼łom, ale aj miesto samotn├ę. Origin├ílnym sp├┤sobom naplnil v├Żznam spojenia ÔÇ×artist is presentÔÇť. Porota popri jedine─Źnom vklade autora oce┼łuje tie┼ż neprehliadnute─żn├║ pr├ícu t├şmu, dramaturgiu a v├Żsledn├║ prezent├íciu projektu.